header

fb pl eng ger
Home

Rasy

O nas

Nasza hodowla

Szczenięta

Osiągnięcia szczeniąt

Galeria - wystawy

Galeria - dom

Kontakt

Linki


West Highland White Terrier - opis rasy i jej historia

Historia West Highland White Teriera, podobnie jak nazwa rasy, rozpoczyna się w 1904r. wraz z powstaniem Kennel Clubu. Rasa ta wywodzi się od cairn terriera - psa o rudo-brązowej sierści oraz teriera szkockiego. Wśród tych ras czasami rodziły się osobniki białe, które nie brały udziału w polowaniach, ponieważ uważano, że się do nich nie nadają. Wiele wzmianek o niewysokim psie, który 'wkrada się do podziemnych nor, wypędza lisy, szopy, kuny i dzikie koty z ich siedlisk' można znaleźć w książce Johna Lesley'a z 'Historia Szkocji' z 1436 do 1561, gdzie wspomina się o niewysokim psie, który wkrada się do podziemnych nor, wypędza lisy, szopy, kuny i dzikie koty z ich siedlisk. Białe teriery zaczęto selekcjonować na początku XIX wieku, ale pierwsze wzmianki o nich pochądzą już z XVII wieku. Niektóre źródła podają, że pomysłodawcą tej rasy był pułkownik Edward Donald Malcolm z Poltalloch, który rzekomo zastrzelił swojego psa podczas polowania, gdyż pomylił go z lisem, a po tym przykrym wypadku stwierdził, że trzeba stworzyć nową rasę selekcjonując i krzyżując ze sobą wyłącznie białe egzemplarze. Inne źródła podają, że pierwszym hodowcą był George Campbell, 8th Duke of Argyll.

Charakter:

West Highland White Terrier jest to pies energiczny, odważny, uparty i pewny siebie. Jest ruchliwy, wierny i towarzyski, lubi zabawy, przywiązuje się do bliskich, akceptuje dzieci. Może być agresywny w stosunku do innych psów, bardzo czujny, doskonale sprawdza się jako stróż podwórka i ogrodu. Z dużą zaciętością tępi gryzonie ogrodowe.

Budowa:

• Głowa - czaszka lekko wypukła i stosunkowo szeroka, stop zaznaczony. Kufa dość krótka, w żadnym wypadku nie powinna być zbyt spiczasta. Szczęki mocne, zgryz idealny nożycowy. Uszy małe, trójkątne, u dorosłych psów bezwzględnie stojące. (Może się zdarzyć, że szczeniak w momencie zakupu nie ma jeszcze stojących uszu. Jednak najpóźniej podczas wymiany zębów powinny stanąć).
• Nos - powieki i fafle muszą być dobrze pigmentowane tzn. w kolorze czarnym.
• Tułów - mocno zbudowany (pies - bardziej krępy, suka - delikatniejsza). Grzbiet prosty, zad solidny.
• Ogon - jak najbardziej prosty, nie cięty. Noszony dumnie (jak antenka). Powinien mierzyć 12-15cm.
• Ruch - wydajny i swobodny. Kończyny powinny być stawiane prosto przed siebie. Tylne kończyny powinny poruszać się sprężyście i być elastyczne w stawach skokowych i kolanowych. Chód sztywny lub krowi (zarzucanie łapami) są niepożądane. Westie zawsze jest energiczny i rzadko się męczy.
• Oczy - jak u większości psów; ciemnobrązowe.

Szata i umaszczenie:

• Szata - włos jest szorstki, podszerstek obfity.
• Umaszczenie - umaszczenie jest czysto białe. Małżowiny uszu i brzuch są lekko szare. Pożądane są także czarne opuszki i pazury.

Pielęgnacja:

Wymaga regularnego trymowania i czesania.

Copyrights by Julino.pl